Polskie Radio

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:54
Sejm przyjął nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Poparło ją 233 posłów, 205 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.
Audio
  • P. Czarnek (PiS) i B. Budka (PO) o projekcie nowelizacji ustaw sądowych (IAR)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sejm zajmuje się m.in. nowelą ustaw o sądach
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sejm zajmuje się m.in. nowelą ustaw o sądachFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Nowelizacja zwiększa, między innymi, zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Poszerza także kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

Nowelizacja ponadto zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi na przykład o działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.

Polskie Radio transmituje obrady Sejmu:


17:36

Nowelizacja ma wejść w życie po siedmiu dniach od jej ogłoszenia z wyjątkiem niektórych przepisów dot. sądów administracyjnych, które nabiorą mocy obowiązującej po trzech miesiącach od ogłoszenia.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

17:36
17:35

Uchwalona nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Zgodnie z nowelą rzecznik dyscyplinarny będzie mógł podjąć i prowadzić czynności w każdej sprawie dotyczącej sędziego. Z kolei na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawia się na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, będzie można nałożyć karę do 3 tys. zł, co nie wyklucza wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Nowela poszerza też kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Rozstrzyganie tych spraw będzie należało wyłącznie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Izbie Dyscyplinarnej SN przekazane zostało uprawnienie do rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

Przyjęte przepisy nie dopuszczają także do kwestionowania umocowania sądów i trybunałów, konstytucyjnych organów państwowych przez Sąd Najwyższy. Zabrania też dokonywania oceny zgodności z prawem powołania sędziego na urząd i jego uprawnień przez SN lub inny organ władzy.

17:25
17:21

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych. Za głosowało 233 posłów, 205 było przeciw. 10 wstrzymało się od głosu.

17:16

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych.

16:42
16:42

- Nie wyrażam zgody na pytania. Wczoraj przegłosowaliśmy pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów, dziś były dziesięciominutowe oświadczenia - mówiła marszałek Sejmu.

16:37

- Jestem marszałkiem polskiego parlamentu, uchwalamy w polskim parlamencie prawo i proszę by przytaczane orzeczenia TK, mówiące o wyższości polskiej Konstytucji były szanowane - powiedziała Elżbieta Witek.

16:12
16:12

Wciąż czekamy na decydujący blok głosowań.

15:52
15:51

Sejm podjął uchwałę w sprawie wyrażenia uznania dla laureatki literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. Opowiedziało się za nią 406 posłów, 1 był przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

"Sejm wyraża satysfakcję i dumę, że Polska znalazła się wśród ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla z dziedziny literatury. "Jest to powód do radości, że to wyróżnienie upowszechnia na cały świat i zasłużenie potwierdza wysoką pozycję polskiej literatury" - napisano w treści uchwały.

15:41

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie wstydzą się swojej suwerenności, a wy dzisiaj, chcielibyście się jej wyrzec dla partykularnych interesów blokowania reformy wymiaru sprawiedliwości - zwrócił się do opozycji podczas swojego wystąpienia Sebastian Kaleta. Zwrócił uwagę na to, że żaden przepis prawa unijnego, komisarz unijny czy trybunał nie może znosić prerogatywy prezydenta do powoływania sędziów.

- Przez ostatnie cztery lata mówiliście: "konstytucja, konstytucja", zarzucając nam, że ją rzekomo łamiemy, ale jednocześnie, kiedy przychodzi do dyskusji o kluczowych prerogatywach wskazanych bezpośrednio w konstytucji, które nie podlegają kontroli sądowej, czyli prerogatywie prezydenta do powołania na urząd sędziego, wtedy konstytucja przeszkadza. Prawo unijne jest wyżej, wyimaginowane kompetencje, których organy Unii Europejskiej nie uzyskały na wskutek traktatów, są dla was wyrocznią - mówił wiceminister.

- W każdej sprawie, która dotyka porządku konstytucyjnego to suwerenność państwa i to wewnętrzna organizacja konstytucyjna decyduje o tym, jak interpretować relacje z Unią Europejską - zaznaczył Kaleta. Jego zdaniem rząd poprzez ustawę "reaguje na bardzo niebezpieczny, anarchizujący porządek prawny zachowania niektórych sędziów".

Po zakończeniu wystąpienia wiceministra sprawiedliwości, posłowie opozycji krzyczeli: "konstytucja" oraz "hańba".

15:33
15:31

- Reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana. Sprawiedliwe i sprawne sądy to obietnica z kampanii wyborczej. Słowa dotrzymamy - powiedział debacie w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Podczas drugiego czytania projektu nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa PiS, wiceminister podkreślił, że sądy muszą być sprawiedliwe i sprawne.

15:05
15:04

- Przyjęcie projektu PiS w sprawie zmian w sądownictwie to droga do prawniczego polexitu, wyjścia Polski z Unii Europejskiej w zakresie respektowania podstawowych reguł dot. praworządności - powiedział w Sejmie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Bodnar zabrał głos podczas drugiego czytania projektu nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa PiS, który przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

14:59
14:54

O godzinie 15.00 rozpocznie się blok głosowań, podczas którego odbędzie się trzecie czytanie projektu zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Sejm wybierze też sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz wskaże 7 członków Państwowej Komisji Wyborczej.

14:48

Sejm przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia. Nie jest związane z projektem ustawy o sądach. Głosowania mają rozpocząć się o godzinie 15.00.

14:25

Zakończyło się drugie czytanie projektu autorstwa PiS.

Czytaj także

Projekt PiS ws. sądów pozytywnie zaopiniowany. Ważne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 06:14
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Do propozycji grupy posłów PiS przyjęto pakiet poprawek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie czytanie ustawy ws. sądów. Poseł PiS: mamy ogromne wsparcie społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:15
Poseł PiS Przemysław Czarnek złożył w drugim czytaniu projektu noweli ustaw sądowych trzy poprawki oraz wniosek o przejście do trzeciego czytania bez odsyłania projektu do komisji. Nie możemy pozwolić na to, żeby wykrwawił się polski porządek prawny, musimy przykleić plaster na tę ranę - mówił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Robimy jaja, czy nie?". Tak posłowie KO dyskutowali w trakcie prac komisji sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 10:54
Nie tylko debata w Sejmie nad projektem PiS nowelizującym ustawy sądowe była burzliwa, ale także obrady komisji sprawiedliwości. W przerwie jej prac mikrofony zarejestrowały kilka zwracających uwagę rozmów. - Robimy jaja, czy nie? - pyta jeden z posłów KO. - Skoro wszystko mamy uchylać i nie procedować nad tym, to bądźmy konsekwentni - odpowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz.
rozwiń zwiń